
Bloki operacyjne na oddziałach chirurgicznych muszą posiadać tzw. śluzy czyli specjalne drogi o ruchu jednokierunkowym zapewniającym zachowanie warunków sanitarnych. Jest śluza dla pacjentów, materiałowa, szatniowa lub dla personelu.
Umywalki chirurgiczne
W śluzie dla personelu ostatnim ogniwem przed salą operacyjną jest pomieszczenie do mycia i dezynfekcji rąk. Muszą one spełniać warunki określone w przepisach sanitarnych. Podstawowym warunkiem jest ich bezdotykowa obsługa, co oznacza, że uruchomienie wody następuje bez użycia rąk. Najczęściej występują dwa typy umywalek:
- kolanowe – bateria uruchamiana jest kolanem po naciśnięciu specjalnego przycisku znajdującego się w obudowie lub pod nią,
- na fotokomórkę – w baterii umieszczona jest fotokomórka, która uruchamia wypływ wody po włożeniu rąk do umywalki, po ich wyjęciu dopływa wody jest odcinany.
- łokciowe, stopowe – uruchomienie następuje po naciśnięciu przycisku łokciem lub stopą, rozwiązania rzadziej stosowane.
Najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem są umywalki z fotokomórką. Dodatkowo pozwalają na oszczędność zużycia wody i energii.
Umywalki chirurgiczne muszą być wykonane z materiałów pozwalających na łatwe ich utrzymanie w czystości. Najlepiej sprawdzają się tu umywalki nierdzewne. Wysokiej jakości stal nierdzewna o odpowiedniej grubości ma idealnie gładką powierzchnię i jest odporna na działanie środków dezynfekujących i czyszczących.
Umywalki chirurgiczne muszą spełniać najwyższe normy jakościowe gwarantujące zachowanie standardów antyseptycznych.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz